piątek, 15 listopada 2013

Toruń porusza... teatralnie

W Toruniu, który pretenduje do miana Europejskiej Stolicy Kultury, już za tydzień rozpocznie się kolejne ważne wydarzenie kulturalne - tym razem teatralne. 


28. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora potrwają tylko trzy dni - 22-24 listopada b.r. - jednak z pewnością będą to dni obfitujące w emocje i doznania artystyczne. Teatr Baj Pomorski ugości na swej scenie znakomitych polskich artystów, m.in. Andrzeja Seweryna, Joannę Szczepkowską oraz Bartosza Zaczykiewicza, dyrektora artystycznego Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu - tym razem nie tylko w roli reżysera, ale i wykonawcy spektaklu.
Szczegółowy program spotkań, jak również więcej informacji, znajdziecie na stronie Teatru Baj Pomorski

Program zapowiada się niezwykle interesująco, dostrzec też można ogromną różnorodność tematyczną (w telegraficznym skrócie: od Szekspira do Gombrowicza, z nawiązaniem do teatru lalek), tak więc już zaczynam sobie planować następny weekend. ;)

Do zobaczenia (mam nadzieję) w teatrze! ;)

poniedziałek, 11 listopada 2013

Na św. Marcina idzie zima - a Toruń rozgrzewa i słodzi

Poranek jedenastego listopada powitał Toruń mgliście i zimno - miasto jawiło się bardzo uroczyście i poważnie, przypominając o narodowym Święcie Odzyskania Niepodległości. Ja jednak postanowiłam zwalić winę za zaledwie 4 stopnie na karb św. Marcina - w końcu "Na św. Marcina idzie zima"!







Zdjęcie: Cukiernia F. Pokojski

Żeby całkiem nie zamarznąć, zabrałam koleżankę do miejsca,które ma duszę iście toruńską - do Cukierni Franciszek Pokojski. To już kolejny lokal cukierni, położony u zbiegu ulic Szczytnej i Szerokiej. 




Wyjątkowa renoma cukierni, która "słodzi Toruń", utrzymuje się już od trzech pokoleń. 
Niech Was nie zwiedzie tradycja poznańskich Rogali św. Marcina - również w Toruniu, w Cukierni F. Pokojski od trzech pokoleń wypiekane są na św. Marcina wspaniałe, tradycyjne rogale w lukrze, posypane orzechami, pełne białego maku  i bakalii... Mmm, pycha! 











A jak spędziłam poranek 
u Pokojskich? ;)


Przede wszystkim już od wejścia kusiły mnie szyldy, przypominające dawne kawiarnie, a kiedy zajrzałyśmy z koleżanką przez szybkę, usłyszałam tylko jedno: "Wow, to tu wchodzimy?!"

 

Wnętrze bardzo mile nas zaskoczyło - nie wydaje się specjalnie duże, jednak ma dwa poziomy (na górę wiodą drewniane, czekoladowe schody), a dzięki szczególnemu wystrojowi nabiera kameralnego, ciepłego charakteru. Pikowane kanapy oraz "naklejki" na ścianach przypominają styl retro, a całość od początku kojarzyła mi się z piernikiem. Najbardziej jednak urzekły nas wyjątkowe ozdoby lokalu, wykonane z prawdziwych pierników - znajdziecie tam takie cudeńka jak piernikowe okno, gablota z sercami wykonanymi z malutkich pierniczków, piernikowy wieszak (!), czy małe gablotki wbudowane w ściany przy wejściu, które mi osobiście przypominały trochę te, które widziałam będąc we Włoszech - światowy poziom!




























Zachwyciła nas również żartobliwa "naklejka" na ścianie, która tylko dodaje lokalowi smaku. :)








Oprócz charakterystycznych dla cukierni pierników (które można również kupić), znajdziecie tam różne smakołyki, jednak my nastawiłyśmy się na rogale z białym makiem i kawę (polecam czekoladową, gorąca czekolada+espresso = ). Prezentowały się wspaniale, a smakowały jeszcze lepiej! Uwaga: tymi rogalami naprawdę można się najeść. :) 






Sama nie wiem, kiedy zleciało to półtorej godziny - w miłej atmosferze, pięknym lokalu i przy pysznościach, szczęśliwi czasu nie liczą. ;) Jeśli jeszcze nie zdążyliście zjeść tradycyjnego rogala z białym makiem, biegnijcie na Szeroką - z pewnością lokal emanuje teraz jeszcze większą magią, niż o poranku, a dodatkowo roztacza się z niego widok na nasz cudowny Toruń. Ja z pewnością jeszcze nie raz tam wrócę. :)






piątek, 8 listopada 2013

Święta, święta, a po świętach... Święta!

Dopiero co ze sklepowych półek zniknęły lampiony i chryzantemy, a już pojawiły się pierwsze gwiazdkowe reklamy. Czy nie macie wrażenia, że żyjemy w kulturze permanentnej celebracji? 



Świętujemy już niemal wszystko - jeśli dokładnie przejrzeć kartki kalendarza, to okaże się, że znajdą się tam takie nietypowe święta, jak: Dzień Życzliwości, Dzień Pikantnych Potraw, Dzień Włóczykija, Dzień bez Bielizny, czy Dzień Pluszowego Misia. Jednak nic chyba nie napędza przemysłu reklamowego w takim stopniu, jak okres okołoświąteczny. Z pewnym zdziwieniem obserwuje się coraz wcześniej pojawiające się w Polsce reklamy gwiazdkowe. Jeszcze jakiś czas temu mówiło się, że takim terminem optymalnym jest 6 grudnia ze względu na Mikołajki; dla porównania - Parada Bożonarodzeniowa luksusowego domu towarowego Harrods w Londynie odbyła się w tym roku... 2 listopada!

Co w takim razie ma począć biedny sprzedawca, chcący uniknąć sztampy i znudzenia odbiorcy stałymi schematami? Proponuję poszukać inspiracji w filmie - to dziedzina sztuki znana i dostępna praktycznie każdemu, a przy tym jak różnorodna! Cudownym przykładem jest tegoroczny spot Marksa&Spencera, na nowo interpretujący utarte hasło "magia świąt" - jest faktycznie magicznie, bo baśniowo. Są kolory, jest magiczna muzyka, jest ruch i dynamika, i jest Helena Bonham Carter. Twórcy odwołują się do znanych motywów, miksując je w nowatorski i - co najważniejsze - piękny sposób. Każdy szczegół w tej reklamie jest dopracowany, a całość jest prawdziwą ucztą dla zmysłów. 

Święty Mikołaju, daj mi takie reklamy na Święta w naszej telewizji!




A dla tych, których tak jak mnie urzekł ten spot - kulisy powstawania:



P.S. Co powiecie na reklamy świąteczne w październiku? ;)

poniedziałek, 4 listopada 2013

Toruń pod znakiem KSIĄŻKI





Dziś w Toruniu rozpoczyna się sezon na książkę - na miłośników literatury czekają dwa ciekawe wydarzenia. 



XIX Toruński Festiwal Książki potrwa aż sześć dni (4-9 listopada b.r.), w trakcie których organizatorzy przewidzieli szereg spotkań z autorami i ludźmi kultury oraz wiele warsztatów dla młodszych i starszych. Każdy znajdzie z pewnością coś dla siebie - w programie znalazł się wieczór poetycki oraz otwarcie wystawy exlibrisów w Centrum Sztuki Współczesnej. Spotkania poprowadzą m.in. wykładowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dr hab. Radosław Sioma i prof. Mirosław Strzyżewski.

Program festiwalu dostępny w księgarni Centrum Sztuki Współczesnej lub na portalu www.torun.pl - >>KLIK!<<.

Również 4. listopada otwiera swe księgozbiory Książnica Kopernikańska (Filia nr 2!). Wyprzedaż dubletów oraz tytułów wycofanych z bibliotecznego księgozbioru potrwa do 8. listopada. Ceny oscylują w granicach 2-10 zł, więc na pewno warto skorzystać. Biblioteka zaprasza na kiermasz w poniedziałek, wtorek i czwartek od 12 do 18 oraz w środę od 11 do 15 i piątek od 8:30 do 16.

Zapraszam do Torunia na książkowy tydzień! :)